'We zitten midden in een geschiedenisles'

Lelystad / Dronten - De maatregelen in strijd tegen het coronavirus leggen de samenleving lam. FlevoPost volgt de ontwikkelingen op de voet en schetst de komende de weken de verhalen achter het nieuws. Deze week: hoe gaan scholen om met deze unieke situatie?

Leerlingen geruststellen

Lege schoolpleinen, nagenoeg geen kind in de klas en leraren die ook zoveel mogelijk thuiswerken. ‘Dit hebben we nog nooit meegemaakt, dus eigenlijk zitten we midden in een geschiedenisles. We zijn het allemaal aan het meemaken.’

Zo verwoordde Sabine Roberston het in een videoboodschap naar haar leerlingen. Ze is directeur van het Christiaan Huygens in Dronten, school voor hoogbegaafde kinderen. Sabine ging meteen online toen bekend werd dat de scholen tot 6 april moesten sluiten. ‘Ik wilde onze leerlingen geruststellen en beeld spreekt voor kinderen nu eenmaal meer tot de verbeelding. Ik wilde ze laten zien dat de juf er gewoon is, ook al is de school dicht.’

Super saamhorig

Sabine: ‘Ik ben zwaar onder de indruk van het team en ik hoor het ook van collega-directeuren: alle leerkrachten zijn super saamhorig. Niemand heeft het over uren of dagen, maar iedereen heeft de kinderen voor ogen.’

Online leeromgeving

Katholieke jenaplanschool De Lispeltuut in Lelystad stuurde geen videoboodschap, maar gebruikte de website om ouders en kinderen snel en goed te informeren. Het team van leerkrachten richtte de ochtend na de bekendmaking van de sluiting al een online leeromgeving in. ‘De kinderen zijn er blij mee en wij ook. We zijn er trots op dat we dit zo snel hebben gerealiseerd’, zegt leerkracht Annet Noorman.

Op de website zijn thuiswerkpagina’s gemaakt, voor de onder-, midden – en bovenbouw, waar vervolgens per vak een link is gemaakt naar het werkboek dat erbij hoort. Ook staat er een korte uitleg bij, inclusief een antwoord op veelgestelde vragen.

Google Classroom

Op het Christiaan Huygens werken ze veel met Google Classroom, waarmee docenten snel en eenvoudig de klas kunnen voorzien van instructie en opdrachten. Verder wordt er gewerkt met het digitale programma Snappet en zijn de kinderen al gewend aan instructiefilmpjes. ‘We zien onze leerlingen nu dagelijks via Google Meet Hangouts. Een soort kringgesprek, maar dan digitaal. Heel handig om even te vragen hoe het gaat en opdrachten te bespreken.’

In contact blijven

In contact blijven met elkaar is belangrijk in deze tijd, benadrukken de scholen. ‘We hebben ook een kaartje laten drukken die we naar onze leerlingen sturen’, zegt Sabine. Het team van De Lispeltuut heeft vooral veel online contact met de kinderen.

‘Drie weken je klas niet zien is lang’, zegt Annet. ‘Het is fijn om even contact te hebben.’ De lerares maakte meteen een groepsapp aan met haar klas. Met vaste tijden, dat wel. ‘Er moet namelijk ook worden gewerkt, niet alleen de kinderen. Ik ook.’

Het appen is voor haar en de kinderen ook een moment het over iets anders dan school te hebben. Om even iets te delen. ‘Dat ze een cake hebben gebakken, een wandeling hebben gemaakt of je hebt even gevoetbald, bijvoorbeeld.’

Structuur

Annet en haar collega’s mailen regelmatig met hun leerlingen: om te vragen hoe het gaat en voor eventuele vragen bij opdrachten. Soms geven ze nog leuke en handige tips. Ze houden ook bij hoe er online wordt gewerkt. ‘Structuur is het toverwoord’, vult Sabine aan. ‘Die valt nu weg en kinderen hebben houvast nodig. Dat bieden wij samen met ouders. We willen ze niet zoethouden, maar ervoor zorgen dat ze geen achterstand oplopen.’

Muziekstukken componeren

Om te voorkomen dat kinderen alleen maar achter een beeldscherm zitten, dagen de scholen ze ook uit om iets creatiefs te doen. Sabine: ‘Bij ons op school zijn kinderen die muziekstukken componeren, toneelstukken hebben bedacht en hutten bouwen.’ De Lispeltuut plaatst op de website filmpjes als ‘gymmen met wc-papier’ en knutselideetjes.

Gymles via Omroep Flevoland

Hoe krijg je kinderen thuis in beweging nu de scholen dicht zijn? Nu het thuisonderwijs op poten is gezet, is er ruimte om daarover na te denken. Juf Miranda Verschure van katholieke basisschool De Golfslag in Swifterbant en de Kring in Lelystad geeft iedere werkdag tussen 11.30 en 12.00 uur gymles via Omroep Flevoland. Voor ieder kind uitdagend met simpele tot uitdagende oefeningen.

Hoewel de samenleving nagenoeg stilligt, komen er allerlei mooie initiatieven tot ontplooiing. ‘Dit legt een vlam onder de creativiteit’, besluit Sabine.