Vrijwilliger zijn in het Hospcie vraagt wel wat van je

Dronten - Hospice Dronten houdt volgende week een informatieavond voor nieuwe vrijwilligers. Eind september starten de trainingen voor de nieuwe aanwas. Manager Loes Peters vertelt over wat mensen die vrijwillig aan de slag gaan bij het Hospice kunnen verwachten.

Toevoegen

‘Hier vrijwilliger zijn is niet zomaar iets. Je staat mensen bij in een bijzonder belangrijke fase in zijn of haar leven, op dat moment de belangrijkste fase. Je neemt een belangrijke plaats in in het leven van die mensen. Maar het levert je ook ontzettend veel op.’

Want in het Hospice Dronten komen mensen om te sterven. Mensen die dat, door wat voor omstandigheden dan ook, thuis niet kunnen doen. ‘In het gewone leven zijn een hoop mensen bang voor de dood. Maar doodgaan hoort bij het leven. Hier proberen we juist wat leven toe te voegen aan het proces van doodgaan. Voor degene die dood gaat, maar ook voor degenen daaromheen.’

Ondersteuning

Vrijwilligers hebben in het Hospice een ondersteunende functie. ‘De zorg voor onze cliënten ligt in handen van Icare. Bij ons vervullen vrijwilligers dus een ondersteunende functie aan de zorg. Of aan het draaiend houden van het Hospice: gastheer of – vrouw zijn, het huishouden doen, boodschappen. Of een combinatie van die twee.’

Potentiële vrijwilligers die verwachten dat ze de hele dag naast het bed van een stervende zitten en zijn of haar hand vasthouden, moet ze teleurstellen. ‘Zo is het niet. Er zijn wel dingen te doen. Dat neemt niet weg dat daar soms wel de tijd voor is. En dat levert vaak hele mooie en waardevolle momenten en gesprekken op. En het is enorm waardevol voor de familie en vrienden van iemand die doodgaat. Die weten dat hun geliefde hier in goede handen is en kunnen daardoor ook even de tijd nemen voor zichzelf of iets anders.’

Waken

Het pure waken bij stervenden is iets wat de thuisbegeleiders van het Hospice wel doen. ‘Onze vrijwilligers die worden ingezet bij mensen die thuis sterven, zitten soms wel hele nachten naast iemand. Daar is het juist weer de kunst om je aan te passen aan de omstandigheden van de familie waar je bent. Maar ook daar geldt dat het werk heel waardevol is, omdat op die manier familie even de zorg aan jou kan over laten en rust kan nemen.’

Veel voor terug

Het vraagt dus wel wat van vrijwilligers, je inzetten voor het Hospice. Maar je krijgt er ook ontzettend veel voor terug. ‘Ik hoor vaak van onze vrijwilligers dat ze zulke bijzondere gesprekken hebben gevoerd en ervaringen opdoen. Dat ze er veel van leren. Dat er ook veel gelachen wordt. En dat de waardering voor je inzet groot is.’

Er moet wel een ‘match’ zijn, tussen de vrijwilliger en de organisatie. ‘Natuurlijk, dit is niet voor iedereen weggelegd. Ook wij moeten weten dat je er geschikt voor bent. Maar daarom zijn er ook trainingen die de vrijwilliger proberen zo goed mogelijk voor te bereiden op wat hem of haar te wachten staat. De eerste zes maanden zorg ik voor de begeleiding van nieuwe vrijwilligers en daarna krijgt iedereen een mentor. Je wordt dus op geen enkel moment zomaar in het diepe gegooid of aan je lot overgelaten.’

Inzet

Van de vrijwilliger wordt verwacht dat hij of zij zich één dagdeel van vier uur per week kan inzetten. Verder is er veel mogelijk. ‘We proberen zo flexibel mogelijk te zijn, ook naar onze vrijwilligers. Want die zijn het goud van deze organisatie. Zonder hen zou er geen Hospice Dronten zijn!’

Voor geïnteresseerden in vrijwilligerswerk bij Hospice Dronten wordt maandag 5 augustus een informatieavond gehouden. Deze avond begint om 19.30 uur en vindt plaats in het Hospice aan Copernicuslaan 1. Aanmelden kan via secretariaat@hospice-dronten.nl.